Ana sayfa Sektörel Çözümler İtfaiyenin Telsiz Kullanımı ve Önemi

İtfaiyenin Telsiz Kullanımı ve Önemi

62
0
PAYLAŞ

İtfaiye kurumu belediyeye bağlı olarak çalışır. İtfaiye kurumunun görevi yangın ve felaketlerde, can ve mal kaybını önlemektir. Böyle önemli bir görevi üstlenmiş olan kurum muhakkak ki en üst düzey iletişim sistemine sahip olmalıdır. Bunu sağlayacak en iyi cihaz da telsizlerdir. İtfaiye kurumunun her saniyesi önemlidir, acil çağrılar verebilmeli ve konumu hızlıca alabilmelidirler. Doğru zamanlama ve acil müdahale edilebilmesi için net seslere ve gerçek bilgilere ihtiyaçları vardır. Bunları sağlayabilecek bir telsiz can ve mal kaybının yaşanmasını en aza indirebilir.

Peki İtfaiyenin Telsiz Kullanımı ve Önemi nedir?

  • İtfaiye görevlilerinin işi hiç kolay değildir. Her hazır bulunmalı ve anında müdahaleye hazır olmalıdırlar. Bunu yapabilmeleri için kullandıkları telsizin şarj ömrünün oldukça yüksek olması gerekmektedir. Ne kadar uzun süreli bir şarj ömrü olursa o kadar verim sağlanabilir.
  • İtfaiye görevlileri daima iletişim halinde kalması hayati önem taşımaktadır. Kilometrelerce ötede, hiçbir ağın çekmediği doğal bir felaketin ortasında bulunulduğunda telsizin net bir ses aktarımı sağlıyor olabilmesi gerekmektedir. Doğru verilerin , hızlı ve doğru zamanda gelmesi can ve mal kaybını yüksek oranda azaltabilecektir.
  • Karmaşık bir olay zinciri veya doğal bir felaket sırasında olayın komuta edilmesi gerekmektedir. Bu durumlarda merkez belirlenmiş olmalı ve tüm komutların zamanında tüm birimlere iletilmelidir. İtfaiye ekiplerinin kazanacağı bir dakika bir can demek olabilir.

Tüm bunlar düşünüldüğünde kaliteli bir telsiz kullanımı ile itfaiyelerce müdahale edilen, yangın veya doğal felaketlerde can ve mal kaybı oldukça azaltılmış olacaktır. Bu tip kurumların en yüksek kalite telsizlere sahip olması hayati önem taşımaktadır. Belediyelerin bu durumları göz önünde bulundurması ve ona göre cihaz seçiminde bulunması, halkı koruyacak önlemlerin başında gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here