Ana sayfa Ürün İnceleme Analog El Telsizleri Neden Yerini Dijital El Telsizlerine Bıraktı?

Analog El Telsizleri Neden Yerini Dijital El Telsizlerine Bıraktı?

784
0
PAYLAŞ

Analog el telsizleri şirketler, şantiyeler, belediyeler gibi benzeri alanlarda kullanılan bir haberleşme aracıdır. Lisanslı ve lisanssız olarak kullanımı bulunan analog el telsizlerinin günümüz şartlarına göre istenilen niteliklere sahip olmaması sebebiyle özellikle frekans karmaşası meydana getirmesinden dolayı analog el telsizlerinin yerini digital el telsizleri aldı.

Analog El Telsizleri Neden Yerini Dijital El Telsizlerine Bıraktı?

Analog el telsizleri teknolojinin ilerlemesi sonucu gelişime uğrayarak dijital el telsizlerini ortaya çıkarmıştır. Dijital el telsizleri, analog el telsizlerinden daha fazla özelliğe sahiptir. Öncelikle analog sistemlerde yer alan frekanslar daha verimli kullanamıyor ve frekanslar yetersiz kalıyordu. Fakat dijital telsizlerin yaygınlaşması ile bu sorun ortadan kalktı. Özel frekanslar ortaya çıkarılarak ses karmaşaları engellendi.

Analog sistemlerdeki el telsizlerinin ses kalitesi çok düşüktü fakat dijital sistemler ile el telsizlerinde ses kalitesi iyileştirildi. Ayrıca analog sistemlerinde güvenlik anlamında sıkıntılar meydana geliyordu. Rahatlıkla dinlenebiliyordu. Fakat dijital el telsizleri ile güvenlik daha da sıkıştırılarak dinlenmenin önüne geçildi ve konuşmalar şifrelenebildi. Analog sistemlerde ki gruplandırma olayları, dijital sistemlere çok basit kalıyordu. Ayrıca analog sistemlerinde veriler elektriksel olarak iletiliyordu. Dijital sistemler ile veriler wifi veri şeklinde iletilerek daha hızlı veri aktarımı sağlanmıştır. Daha birçok sebepten dolayı dijital telsizlerin kullanımı artmıştır.

Sonuç olarak analog el telsizleri bundan 10 sene önce iletişim kurmak için daha yeni yaygınlaşan cep telefonları ve gsm alt yapıları ile kıyaslandığı zaman çok önemli olmazsa olmaz bir haberleşme aracıydı. Bugünlerde ise telsiz teknolojisinin süratle gelişmesi ile analog telsiz sistemleri yerini dijital telsiz sistemlerine bırakmaya başladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here